Başlangıç » Bilgi » Çalışılan konular

 
 

Çalışılan konular

 
 

Hesaplamasal Fizik

Hesaplamasal fizik, fizik problemlerini çeşitli algoritma yapıları kullanarak çözmeyi amaçlayan bir daldır. Kuramsal fiizk ve deneysel fizik arasında köprü kurar.

İstatistik Fizik

İstatistik fizik, olasılık kuramı, istatistik ve çeşitli matematik araçlarını kullanarak çok fazla öğe içeren sistemlerin fiziğini incelemeyi amaçlar. Faz değişimleri, bose-einstein yoğuşması, süper iletkenlik ve soyut modellere bir çok alanda çalışılır.

Katı Hal Fiziği

Katı hal fiziği, her teknolojik aygıtta bulunan mikroçiplerden, akıllı malzemelere, bir çok yapının teorisini ve uygulamalarını inceleyen fizik dalıdır. Bölümümüzde kuramsal katı hal fiziğinden, grafen gibi modern malzemelerin uygulamalarına kadar bir çok konu üzerine çalışılmaktadır.

Fotonik

Işığın çeşitli ortamlarda nasıl davrandığını inceleyen fizik dalıdır. Bölümümüzde telekomunikasyon teknolojileri, ultra hızlı lazerler, optoelektronik devreler, plazmonik gibi geniş bir yelpazeye yayılan konuların deneyleri ve teorileri çalışılmaktadır.

Dahası…

Bölümümüzde bu dalların yanında gerek daha yeni ortaya çıkmakta olan gerek oldukça derinleşilmiş bir çok konu da çalışılmaktadır. Bunlar arasında faz değişimleri, nanofizik, ultra soğuk atomlar, doğrusal olmayan fizik,  yumuşak malzeme fiziği, kimyasal fizik sıralanabilir.